top of page

Let The Flavours Speak To You!

Vidzeme
Vidzeme ir viens no četriem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem. Tā ir slavena ar savu dabas skaistumu un bagāto kultūrvēsturisko mantojumu.
 
Vēl joprojām šeit gatavo ēdienus no vietējiem pārtikas produktiem atbilstoši sezonai. Vidzemē cep gardu rudzu jeb "rupjo maizi", miežu karašas, kviešu maizi un plāceņus, griķu maizi. Mūsdienās mīklai mēdz arī pievienot dažādu sēklu maisījumus, kaņepju sēklas, riekstus, žāvētus augļus, tāpat kā agrāk - ķimenes.
 
No kaņepēm senāk gatavoja "stoku" vai "stāku", tagad liek klāt sviestu. Populāri ir pelēkie zirņi ar speķi vai zirņu pikas, varbūt vēl Ziemassvētkos ēd sausi novārītus zirņus un pupas. Jaunāku laiku ēdieni ir sakņu sautējumi un kartupeļu ēdieni. Vidzemnieki vāra piena zupu ar putraimiem un kartupeļiem, kartupeļu klimpas - "klučkas", cep kartupeļu pankūkas - "bliņas". Uz Jāņiem sien sieru. Tagad gatavo arī sierus no govs un kazas piena ar piedevām. Tradicionāls ēdiens ir grūdenis, saukts arī par ķūķi vai zīdeni. Tā ir zupa, kura pagatavota no žāvētas cūkas gaļas, miežu grūbām, pupām, zirņiem un kartupeļiem. Pavasarī vāra tā saucamo "balandu zupu", arī skābeņu-nātru zupu. Vēl jāmin skābu kāpostu zupa, ķirbju zupa. Kur tad bez zivju zupas, ķirbju zupas, vistu-klimpu zupas.
 
Iecienītas ir dažādi gatavotas upju un ezeru zivis – nēģi, zandarti, līdakas u.c. No jūras zivīm – lielākoties izmanto reņģes un siļķes. Lielā cieņā ir kūpinātas butes. Gardi ir vietējo mājlopu un mājputnu ēdieni, arī medījumi, aizdarīti ar gardām mērcēm. Gandrīz katrā lauku sētā top žāvējumi. Cūkgaļas cepetis un putraimdesas ar brūkleņu ievārījumu, gaļas veltnīši, cepti un vārīti kartupeļi - tas pusdienu galdam! Laika gaitā par latviešiem raksturīgiem ēdieniem ir kļuvusi aukstā gaļa, zivs želejā, pildītās olas, speķa pīrādziņi, rasols un siļķe kažokā. Plaši izmanto meža veltes – sēnes un ogas. Svaigs bišu medus ar pankūkām, lauku tortes ar vārīto sviesta krēmu, medus kūka, saldie ēdieni no rudzu maizes, ķīseļi un biezpiena plātsmaizes -  tie  visi raksturo tradicionālo vidzemnieku ēdienkarti arī šodien.
 
Katrai sevi cienošai saimniecei pagrabu plauktos glabājas – marinēti un skābēti gurķi, sālītas sēnes, sulas, ievārījumu burciņas un skābēti kāposti. Arī kartupeļi un dārzeņi no sava piemājas dārziņa.
 
Vidzemē tāpat kā visur Latvijā brūvē alu. To gatavo gan pēc tradicionālām receptēm, gan mūsdienīgā stilā, pievienojot dažādas garšas. Vietējais medus, ogas un augļi tiek izmantoti, lai pagatavotu dažādus saldos un skābos dzērienus. Slāpes var veldzēt ar zāļu tējām, bērzu sulām, ogu uzlējumiem. Svētku reizēm - vīns vai kāda stiprāka dzēriena malciņš.
 
Esiet mīļi gaidīti Vidzemē baudīt kulināro mantojumu!

Vidzeme is one of the four cultural and historical regions in Latvia. It is famous for its natural beauty and rich cultural and historical heritage.

Dishes are still prepared here from local food products according to the season. In Vidzeme delicious rye, wheat and buckwheat bread is baked, as well as barley cakes, wheat and scones. Nowadays, mixtures of different seeds, hemp seeds, nuts, dried fruits are also added to the dough, as in the past times only cumin was added instead.

“Stoka" or "staka" dish in the past was made from hemp, nowadays from butter. Gray peas with lard or pea pies are popular, as well as dry boiled peas and beans are also eaten at Christmas. More recent dishes include root vegetable stews and potato dishes. Locals cook milk soup with groats and potatoes, potato dumplings - "klučkas", bake potato pancakes - "blinas". Eating cheese is a big part of tradition on Summer Solstice. A traditional dish is jerky, also called chicken or suckling. It is a soup made from dried pork, barley groats, beans, peas and potatoes. In the spring is cooked so-called "balanda soup", also sorrel-nettle soup. In autumn season - sauerkraut soup, pumpkin soup.

River and lake fish dishes are popular - lampreys, zanders, pike, etc. From sea fish, mostly herring is used. Smoked butes are held in high esteem. Local poultry dishes are also very popular, including game served with delicious sauces. Roast pork and grits with lingonberry jam, meat rolls, fried and boiled potatoes - that's all are served at once! Over time, cold meat, fish in jelly, stuffed eggs, bacon patties, rasol and herring salad have become characteristic dishes of Latvians. Forest delicacies like mushrooms and berries - are widely used. Fresh bee honey with pancakes or boiled butter cream, honey cake, sweet dishes from rye bread, kiselės and curd flatbreads - they all characterize the traditional menu of the local Vidzemene inhabitant even today.

Every housewife has pickled cucumbers, salted mushrooms, juices, jars of jams and sauerkraut stored on the cellar shelves. Also potatoes and vegetables from own backyard garden.

Beer is brewed in Vidzeme, as everywhere in Latvia. It is prepared both according to traditional recipes and in a modern style, adding different flavours. Local honey, berries and fruits are used to make various sweet and sour drinks. Thirst can be quenched with herbal teas, birch juices, berry infusions. On festive occasions - wine or a sip of some stronger drink is enjoyed.

You are welcome to enjoy the culinary heritage in Vidzeme!

Regional
Regional
Regional
Regional
Eriksberg
Lazdonas Piensaimnieks
Länk

Lazdonas Piensaimnieks

Lazdona

Eriksberg
Rūjienas amatnieku biedrība RŪZELE
Länk

Rūjienas amatnieku biedrība RŪZELE

Rūjiena

bottom of page