top of page

Where all inclusive meets authenticity
Numa Bay Exclusive Hotel is located in Alanya / Turkey, where the Mediterranean waves gently flow to the unique bay from 200 BC. The main hotel building itself is inspired by modern shapes and the colors of the Mediterranean town of Alanya.

This authenticity was conceived to bring an ultra / all-inclusive service experience. The Hotel Exceeds five-star luxury comfort and surrounded by green views that stretch to the private beach location… At Numa Bay Exclusive, mealtime is an important part of your vacation as family time, pool time, or relaxation time. The passion of our kitchen goes into every dish we serve from breakfast until dinner. Fresh vibrant salads and main dishes made with the highest quality meats and seafood, to decadent desserts, every bite is designed to impress.We provide rich breakfast choices every morning. At dinner time we have a variety of Turkish and world cuisines up to special theme nights. The main restaurant, located in the hotel building. Elegant Place For Everyone; we highly recommend you to have a fine dining at A'la Cartes Restaurants in the hotel which each of them has a unique menu and peaceful decoration..

Turkey

“Her şey dahil” in özgünlükle buluştuğu yer.
Numa Bay Exclusive Hotel, M.Ö. 200'den kalma eşsiz tarihi bir koyda Alanya'nın Türkler kasabasında yer almaktadır. Ana otel binasının mimarisi Alanya ilçesinin doğasından ve geleneksel renklerinden esinlenilmiştir.
Bu modern mimari eşsiz bir ultra / her şey dahil hizmet deneyimi sunmak için tasarlanmıştır. Otele ait plaj boydan boya yeşil manzaralarla çevrili ve mavi bayrak sertifikalı berrak bir denize sahiptir. Numa Bay Exclusive'de yemek zamanı havuz zamanı veya dinlenme zamanı gibi tatilinizin önemli bir parçasıdır. Mutfağımızın tutkusu, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar servis ettiğimiz her yemeğe yansır. Tap taze günluk salatalar, en kaliteli etler, cesitli deniz ürünleri ile yapılan ana yemekler ve zengin tatlı çeşitleri damak tadınızı etkilemek icin hazırlanır. Sabah kahvaltısında zengin kahvaltı seçenekleri, akşam yemeklerinde çeşitli Türk ve Dünya mutfaklarına ait özel tarifleri sizlere sunuyoruz. Ana restoran otelin ana binasında bulunmaktadır. Şık Bir Akşam Yemeği İçin; özel menüleri ve rahatlatan iç dekorasyonu ile A'la Carte Restaurantlarımızı da denemenizi tavsiye ederiz.

bottom of page