top of page

100% Alanya - Garden to Home Delivery We grow Avocados in Alanya and deliver them directly to your home in healtiest and easiest way. How is Avocado consumed?
Avocado shall be consumed when it's tender. A ripe, ready - to - eat avocado is slightly soft but shall not have any dark sunken spots or cracks.

A firm avocado can be ripened at home in a paper bag or in a basket at room temperature within a few days. As the fruit ripens, the skin turns darker. But we recommend you to hold the fruit in your palm and begin to press very gently against it's surface for understanding the the level of ripenning. When the fruit is ready - to -eat, do not keep it at room temperature any more, Otherwise the whitish part of fruit turns darker quickly

Turkey

% 100 Alanya - Bahçeden Kapınıza Alanya'da yetiştirdiğimiz avokadoları en sağlıklı ve taze haliyle evinize kadar teslim ediyoruz. Avokado Hakkında: Avokado sert yenen bir meyve değil aksine esas olgunlaşmasını dalından koparıldıktan sonra tamamlayan bir meyvedir. Toplandığında sert olan meyve acı tadından dolayı yenmez. Temelde oda sıcaklığında beklemesi gereken avokadoyu kese kağıdı içinde bir elma ya da muzla bekletmeniz ona gereken yumuşaklığı daha hızlı kazandıracaktır. Bu şekilde bekletilen avokadonun olgunlaşma süresi 3-5 gündür. Avokadonun olgunlaştığını koyulaşmaya başlayan kabuğundan ve yumuşaklığından anlabilirsiniz. Olgunlaşan meyveyi fazla bekletmemeye özen gösterin aksi takdirde yenilebilir halde içi krem rengi olan meyvenin eti siyahlaşmaya başlayacaktır.

bottom of page