top of page

Greetings to All From Alanya!! Welcome to Avocado Bazaar As members of a family with healthy eating awareness in Alanya, we started a journey to bring you Avocado, one of our healthy nourishments. Avocado, which has been grown in fertile lands of Alanya since 1950s, has never been so famous despite having been consumed in our own city.
Containing healthy fat, avocado is such a miracle for human being, especially for a healthy heart, that is why it would not be fair to keep this precious nourishment only within the borders of Alanya for consumption.
Avocado, which is evergreen and a subtropical fruit type, is grown in 5 continents in about 50 countries all over the world. The name avocado is derived from Spanish language (aquacate or ahuacate) and generally it is named as “American pear”. However, we - people of Alanya - call this fruit “Avgada”.
High amount of oil and energy in avocado makes most consumers worry for health reasons. There have been misinterpretations, such as it would raise your cholesterol, it would cause vascular occlusion and hence result in cardiac diseases, it would fatten up due to its high calorie.
The fat content of Avocado’s fruit flesh varies from type to type and according the harvesting period. Generally, the total fat content of fruit flesh ranges from 10% to 20%. 80-90% of the total fat content contains unsaturated fatty acids. About 90% of unsaturated fatty acids is composed of mono-unsaturated fatty acids. 95 % of mono-unsaturated fatty acids contains oleic fat acid. The fat content of avocado has similar characteristics with the olive oil.

WE WILL SERVE YOU HEALTHY FRUIT FROM THE RIGHT HARVEST SEASON.

Turkey

Alanya'dan Herkese Selamlar! Avocado Bazaar'a Hoş Geldiniz... Bizler Alanya topraklarında sağlıklı beslenen bir ailenin fertleri olarak bu sağlıklı besinlerden biri olan Avokadoları sizlerle paylaşmak üzere bir seyahate çıktık. Alanya’daki verimli topraklarda 1950 li yıllardan beri yetişmekte olan avokado kendi şehrimizde tüketilmesine rağmen hiç bu kadar meşhur olmamıştı.
Sağlıklı yağlar barındıran, başta kalp sağlığı olmak üzere insan bedeni için adeta bir mucize olan bu kıymetli besinin sadece Alanya sınırları içerisinde tüketilerek kalması sanırım büyük haksızlık olurdu.
Her dem yeşil, subtropik bir meyve türü olan Avokado, Dünya üzerinde 5 kıtada 50’ye yakın ülkede yetiştirilmektedir. Avokado ismi İspanyolca’dan (aquacate veya ahuacate) türemiştir ve genellikle ‘Amerikan Armudu’ olarak adlandırılmaktadır. Ama biz Alanyalılar bu meyveye ‘’Avgada’’ deriz.
Avokadonun yağ ve enerji içeriğinin yüksek olması, birçok tüketicide sağlıkla ilgili endişelere sebep olmaktadır. Özellikle, kolesterolü yükselteceği ve damarları tıkayarak kalp hastalıklarına neden olacağı ve yüksek kalori içeriğinden dolayı şişmanlatacağı gibi yanlış düşünceler bulunmaktadır.
Avokadonun meyve etinin yağ içeriği, çeşitten çeşide ve hasat dönemine göre değişmektedir. Genellikle, meyve etinin toplam yağ içeriği % 10-20 arasında değişmektedir. Toplam yağ içeriğinin yaklaşık % 80-90’lik kısmını doymamış yağ asitleri içermektedir. Doymamış yağ asitlerinin de yaklaşık % 90’lik kısmını tekli doymamış yağ asitleri içermektedir. Tekli doymamış yağ asitlerinin ise % 95’lik kısmını oleik yağ asidi içermektedir. Avokadonun yağ içeriği, zeytinyağı ile benzer özellikler taşımaktadır.
DOĞRU HASAT ZAMANI DOĞRU ÜRÜN CEŞİTİ İLE HİZMET VERMEKTEYİZ.

bottom of page