Pomorskie Voivodeship

Województwo Pomorskie jest położone nad Morzem Bałtyckim w północnej Polsce i obejmuje obszar 18,3 tys. km², co stanowi 5,85 % powierzchni Polski. Rozciąga się od małego portu w Ustce na zachodzie, poprzez porty w Łebie, Władysławowie, na Półwyspie Helskim i duże porty bałtyckie w Zatoce Gdańskiej (Gdynia i Gdańsk), do Krynicy Morskiej przy ujściu rzeki Wisły, która graniczy od wschodu z Federacją Rosyjską. Region posiada linię brzegową długości 316 km, co stanowi 60% całej linii brzegowej kraju. Pomorskie składa się ze 123 gmin i 16 powiatów. Pomorskie graniczy z 4 innymi regionami: Zachodniopomorskim, Wielkopolskim, Kujawsko-Pomorskim i Warmińsko-Mazurskim.

Miasta

Największe miasta Pomorskiego (według wielkości populacji) to: Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Tczew, Starogard Gdański, Wejherowo, Rumia, Sopot, Chojnice, Kwidzyn, Kartuzy, Bytów, Kościerzyna, Pruszcz Gdański, Reda i Ustka.

Trójmiasto – Polska metropolia nad Bałtykiem

Stolicą Regionu jest Gdańsk – miasto z historią sięgającą ponad 1 000 lat. Obecnie rolę metropolii odgrywa aglomeracja trójmiejska składająca się z trzech miast położonych nad Zatoką Gdańską: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Łączna populacja wynosi blisko 750 000 mieszkańców, co stanowi 1/3 populacji Regionu. Gdynia jest nowoczesnym portem i obszarem o dynamicznym rozwoju od lat 90-tych, miasto zostało założone w 1926 roku. Sopot jest nadmorskim kurortem, centrum kultury i obszarem rozwoju nowoczesnego sektora usług.

43% gospodarki Regionu koncentruje się w Trójmieście. Trójmiasto odgrywa bardzo ważną rolę węzła transportowego i jest największym centrum akademickim i naukowym a także głównym centrum kulturowym Północnej Polski. 

Trójmiasto jest miejscem nawiązywania międzynarodowych kontaktów. Są tu zlokalizowane departamenty, konsulaty i sekretariaty różnych międzynarodowych organizacji. Kontakty międzynarodowe nawiązywane są w portach i w centrach wystawienniczych. Są tu również różne przedstawicielstwa handlowe i kulturowe wielu krajów i regionów współpracujących z Pomorskim.

Krajobraz

Pomorskie jest jednym z najbardziej urozmaiconych regionów Polski. Na wschodzie regionu, Żuławach (Mała Holandia), występują największe w Polsce obszary depresyjne (1,8 m p.p.m.). Należą one również do najżyźniejszych i najlepszych terenów uprawnych (pszenica, buraki). W centrum regionu znajdziemy przepiękną krainę, nazywaną Szwajcarią Kaszubską, ze wzgórzami, licznymi jeziorami (ponad 500) i lasami. Tu znajduje się również najwyższe wzniesienie w pasie nadmorskim - Wieżyca, liczącą 329 m n.p.m. 

Pomorskie leży w dorzeczu Wisły. Rzeki Wda, Liwa, Wierzyca, Brda, Motława i Radunia, jak również Reda, Łeba, Słupia i Łupawa wpadają do morza.

Lasy porastają ponad 36% powierzchni Regionu, a obszary chronione stanowią ponad 30%.

Pomorskie to także Region jezior. Jest tu około 450 jezior, o powierzchni ponad 1 ha. Największe to Łebsko, Gardno i Wdzydzkie (15km²). Czysta woda jezior sprzyja rozwojowi turystyki, sportów wodnych i wędkarstwa.

Ochrona środowiska

W Pomorskim jest 9 parków, z czego dwa to narodowe, ponadto 9 krajobrazowych i około 120 rezerwatów. Najcenniejszy jest Słowiński Park Narodowy, który został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Przedsięwzięcia ekologiczne
Wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa skutkuje podejmowaniem różnych przedsięwzięć o charakterze proekologicznym, budową nowoczesnych składowisk śmieci, oczyszczalni ścieków, ograniczeniem emisji gazów poprzez zmianę sposobu ogrzewania, budowę wodociągów i kanalizacji.
Co roku w regionie realizuje się około 150 inwestycji proekologicznych, których organizowaniem zajmują się samorządy lokalne korzystające ze środków własnych, środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz funduszy unijnych. 

Edukacja Ekologiczna

Władze samorządowe wszystkich szczebli przywiązują bardzo dużą wagę do edukacji ekologicznej, którą już od najmłodszych lat wprowadza się do programu nauczania. Edukacji ekologicznej służą Centra Edukacji Ekologicznej, „Zielone” i „Błękitne Szkoły”, szkolne kluby ekologiczne, które prowadzą warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży z terenu województwa.

Bogactwo kulturowe 

W Województwie Pomorskim wyodrębnia się 4 podregiony: Nadmorski, Kaszubski, Żuławy i Powiśle, pomiędzy którymi występują znaczne zróżnicowania pod względem glebowym, klimatycznym, hydrograficznym, ale i kulturowym. Mieszkańcy Kaszub czy Kociewia kultywują swoje tradycje, poprzez pielęgnację języka kaszubskiego i tradycję kuchni regionalnej. 

Uprawa i hodowla

Użytki rolne w Pomorskim zajmują 950 tys. ha ogólnej powierzchni, z czego 80% stanowią grunty orne, a 20% trwałe użytki zielone. W rolnictwie zatrudnionych jest około 15% wszystkich zatrudnionych.
Uprawia się głównie zboża (70%), ziemniaki, rzepak i buraki cukrowe. Z owoców truskawki i jabłka. W większości w regionie przeważają gleby słabe. 
Funkcjonuje ponad 53 tysiące gospodarstw średnio 15-stohektarowych w większości specjalizujących się w produkcji roślinnej, reszta specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i krów mlecznych.
Tradycyjne i przyjazne środowisku metody produkcji gwarantują, że Pomorska żywność jest najwyższej jakości.
Liczne jeziora i rzeki przyciągają miłośników sportów wodnych i wędkarzy oraz zapewniają surowce dla regionalnej kuchni opartej o ryby. Czyste wody są miejscem występowania łososia i pstrąga. Również obficie występuje pstrąg hodowlany i karp. Pomorskie lasy są bogate w grzyby, czarne jagody i borówki brusznice.
Mając na celu najlepsze wykorzystanie walorów rolniczych, a w tym zwiększenie wydajności upraw, wprowadzono na terenie województwa innowacyjne metody upraw zbóż, roślin strączkowych i okopowych, polegające na testowaniu odmian znajdujących się już w uprawie. Służą temu Stacje Doświadczalne Oceny Odmian w Karżniczce, Lubaniu, Wyczechach, Lisewie, Radostowie i Dębinie.

THIS IS A GREAT PLACE TO VISIT!

Pomorskie

The traditional and environmentally friendly methods of production ensure that Pomorskie’s food is of the highest quality. Pomorskie’s numerous lakes and rivers attract water sport lovers and anglers, and provide the basis of the regional fish-based cuisine. The region’s clean waters are home to salmon and trout, and there is an abundance of farmed trout and carp. Pomorskie’s forests are rich with mushrooms, blueberries and cowberries.
To maximise the regional crop-growing potential, six crop research stations were established. They are in Karżniczka, Lubań, Wyczechy, Lisewo, Radostowo and Dębina. The research stations also provide training for farmers and food industry staff. They are a source of information about the best crops and crop types and modern production technologies.

Visit Our Homepage
Pomorskie
Regional
Regional
Regional
Regional
Eriksberg
Bytów Browar Kaszubski
Länk

Bytów Browar Kaszubski

Bytów