top of page

Dried Foods Have Never Been Such Fresh As We Produce When producing our products; Adopting to be trustworthy with the understanding of the company that keeps pace with the world of quality, constantly evolving and changing; We have accepted the principle of ' being healthy ' which is the greatest measure of quality of life . Therefore , we don’t forget the requirements of the principle of being healthy;

Regular Organic Nutrition
Making regular and balanced sports
Regular sleep

When we apply these 3 important principles, there is strong evidence that it protects you from many serious diseases. Here we are the products we produce in order to support each individual, sport and athlete, and everyone who cares about their health. And we aim to deliver you with the most natural state. Your health is as valuable as our health.

How Do We Produce Our Products? We are getting best quality fresh fruits from manufacturer of Alanya and selecting at our factory, cleaning with water, slicing and drying in closed systems, vacuuming, sealing and packaging. That's it... No additives (preserver, pharmaceutical, sugar, etc.) are used in the production process.

How to Consume?
Before or after sports, dietitians and nutritionists can also have a snack for snacks, a little moistened in your pastries and desserts, and even teas in small pieces.

What About Storage Conditions?
Keep the package in a cool, sun-proof dry place with the mouth closed.

What's Different From The Others? It does not contain aflatoxin because it is not dried under the sun. Because the humidity percentage is too low, the withstand time is long. It's pure, dried fruit.

Yes, the essence of the word is to be the shining star of Our Country and region, be remembered as “Gold of ALANYA” in our country , and “Gold of Turkey“ in World.
With best Regards...

Turkey

Kurutulmuş Yiyecekler Hiç Bu Kadar Taze Olmamıştı.. Ürünlerimizi üretirken; kaliteli, sürekli gelişen ve değişen global dünyaya ayak uyduran şirket anlayışıyla güvenilir olmayı benimseyerek; yaşam kalitesinin en büyük ölçütü olan 'sağlıklı olma' prensibini kabullendik. Dolayısıyla sağlıklı olma ilkesinin gerekliliklerini unutturmayacağız;

Düzenli Organik beslenme
Düzenli ve dengeli Spor yapma
Düzenli uyku

Bu 3 önemli ilkeyi doğru uyguladığımızda ciddi birçok hastalıklardan koruduğunu gösteren güçlü kanıtlar var. İşte biz de Vatanoğlu olarak her bir bireye, spora ve sporcuya yani sağlığını düşünen herkese destek olmak amacıyla ürettiğimiz ürünleri katkısız ve en doğal hali ile size ulaştırmayı hedefliyoruz. Sağlığınız sağlığımız kadar değerlidir.

Ürünlerimizi Nasıl Mı Üretiyoruz?
En kaliteli taptaze meyveler Alanya lı üreticilerimizden tedarik ederek imalathanemiz de seçiliyor, su ile temizleniyor, dilimleniyor ve kapalı sistemde kurutuluyor, vakumla havası alınarak, mühürlenip paketleniyor. Bu kadar… Üretim sürecinde hiçbir katkı maddesi (koruyucu, ilaç, şeker vb.) kullanılmıyor.

Nasıl Tüketilir?
Spor öncesi ve sonrası, Diyet yapanlar ve Beslenme kontrolü yapanlar ara öğünlerde atıştırmalık olarak, Pastalarda ve tatlılarınızda biraz nemlendirerek, hatta küçük parçalar halinde çayları da yapılabilir.

Peki Saklama Koşulları?
Serin, güneş görmeyen kuru yerlerde paketin ağzı kapalı şekilde saklamanız yeterli.

Diğerlerinden Farkımız Ne?
Güneş altında kurutulmadığı için aflatoksin içermez. Nem yüzdesi çok düşük olduğundan dayanma süresi uzundur. Katkısızdır, sadece kurutulmuş meyvedir.

Evet sözün özü ana hedefimiz Ülkemizin ve bölgemizin parlayan yıldızı olmak, ülkemizde ‘’ALANYA’NIN ALTINLARI’’, Dünya da ‘’TÜRKİYE’NIN ALTINLARI’’ olarak anılmak.
Sevgi ve Saygılarımla…

bottom of page