top of page

Han Steak House Bar & Barbecue

Han Steak House Bar & Barbecue
Alanya

Restaurant

Şekerhane Mah. Sinanoğlu Sk. No:4 Alanya / Antalya / Türkiye

Tastes from the past to the future… Traditional flavors from the past served with pride into the present. Welcome to Han Restaurant, one of Alanya’s most ancient restaurant venues. Bullt in the second half of 1800’s our restaurant offers rare existing structures , including unlque features of stone and handcrafted woodwork.
The Han was used as a mansion for a period and then used as an inn. The name ‘‘ Han ’’Originates from here and careful restoration took place in 2000 and is now preserved as a legacy from the past to be used in present day. We take pride in being able tos hare such a unıque part of history with you.
Since 2014 Han has become a Professional Steak House and is given the prestigious ‘ Orange Flag’ by the Alanya Municipatly & Professional Cooks Unfon coupled with the hygienic management award received every year.
Our dear quests, we welcomw you back to share this unique restaurant and atmosphere and most importanly, delicious food & beverages. Thank you for choosing Han Restaurant ‘ Afiyet Olsun’

Turkey

Geçmişten geleceğe uzanan lezzet adresimiz...
Alanya’nın asırlık mekanlarından Han Restaurant’a hoşgeldiniz.
1800’lü yılların ikinci yarısında inşa edilen ve günümüze kalan ender yapılardan birisidir.Taş ve ahşap işçiliğinin eşsiz özelliklerini barındırmaktadır. Bir dönem konak olarak kullanılmış ve daha sonra han olarak hizmet vermiştir. İsmimizide buradan almaktayız. 2000 yılında aslına sadık kalınarak restorasyonu yapılmış ve günümüze geçmişten bir miras olarak kalması sağlanmıştır.
Böylesi bir mekanı sizlerle paylaşmaktan çok mutluyuz.
Han Restoran 2009 yılından yılına kadar dünya mutfağı sonrasında Meksika mutfağını 2014 yılından itibaren de Steak House olarak profesyonelleşmiştir.
Han Restoran Alanya Belediyesi ve Profesyonel Aşçılar Birliğince her yıl verilen Hijyenik işletme ödülü olan Turuncu Bayrak ile simgelenen ödülü de her yıl almanın mutluluğunu yaşamaktadır.
Değerli konuğumuz tekrar hoş geldiniz derken keyifli lezzetli zamandan bizimle yaşamayı tercih ettiğiniz için teşekkür eder, ‘’ Afiyet Olsun ‘’ demek isteriz.

bottom of page