top of page

One of the first hotels ever established in Alanya, the Gallion Hotel was built in 1987.

The hotel has never made any concessions on its quality standards in the last 28 years, and has masterly satisfied today’s needs and trends with thanks to its professional and dedicated personnel.

Visitors of the Gallion Hotel are mostly from Scandinavia and the United Kingdom. The Gallion Hotel draws inspiration from the slogan “where the sun smiles”, and endeavours to put a smile on visitors’ face.

You are most welcome to have a never-to-be-forgotten holiday experience at the Gallion Hotel.

Turkey

Asla Unutulmayacak Bir Tatil Deneyimi Yaşamaya Davetlisiniz
Alanya'da kurulan ilk otellerden biri olan Gallion Hotel 1987 yılında inşa edilmiştir. Son 28 yılda kalite standartlarından asla taviz vermeyen otel, profesyonel ve özverili çalışmalarıyla günümüzün ihtiyaç ve trendlerini ustalıkla karşılamıştır. Gallion Hotel, Sunqest, Thompson, Fritidsresor ve Tui gibi tanınmış tur şirketleri ile işbirliği yapmaktadır. Gallion Hotel'in ziyaretçileri çoğunlukla İskandinavya ve Birleşik Krallık'tandır. Gallion Hotel, “güneşin gülümsediği yer” sloganından ilham alıyor ve ziyaretçilerin yüzünü güldürmeye çalışmaktadır. Gallion Hotel'de asla unutulmayacak bir tatil deneyimi yaşamaya davetlisiniz.

bottom of page