top of page

Babaoğlu Zeytinyağı / Babaoğlu Olive Oil

Babaoğlu Zeytinyağı / Babaoğlu Olive Oil
Alanya

Processor

+90 242 538 95 14

Güllerpınarı Mah. Hacet Cad. No: 8/A Alanya / Antalya / Türkiye
Nerdek Cafe

Olive oil, the must ingredient of a healthy meal, is now produced way more natural in our family business. Early Harvest Cold-Pressed Olive Oil, is made from still green olives which are picked conscientiously during the early harvest period in the beginning of October, and has a low proportion of acid and oxidation. The olives are gathered in perforated, well-ventilated containers and transported within the same day to the extraction process. By carrying in well-ventilated containers, we avoid oxidation and fermentation of the fruit, hence occurrence of any defective taste in the oil.
In this way we obtain less but better quality olive oil compared to ripe harvest olives.
It has a fruity taste, pungent aroma and fresh odour. The oil lasts longer on the condition that it is kept away from the light, as it has plenty of chlorophyll. Its antioxidant level is at the highest rate.
Our olive oil is produced with cold-press method under 27ºC of temperature, using the less amount of water, in 2-phased systems. Thanks to this method of production, we keep the vitamins and phenolic components, which are good for health, at the highest level.
After the pre-analysis of all our produced olive oil is made in our factory, it is taken into chrome-steeled tanks for the storage.
1- Extra-virgin olive oil
2- Ordinary virgin olive oil 2nd quality
3- Cold-pressed olive oil
4- Early harvest cold-pressed olive oil

Turkey

Sağlıklı bir yemeğin olmazsa olmazı zeytinyağını, en doğal haliyle aile işletmemizden temin edebilirsiniz. Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı : Ekim ayı başlarında, zeytinler henüz yeşil iken erken hasat döneminde itina ile toplanan, asit ve oksidasyon oranı düşük zeytinlerden üretilir. Delikli hava geçirgen kasalara toplanan zeytinlerimiz bekletilmeden aynı gün içerisinde sıkıma alınır. Çuvallar yerine kasalarda taşınarak zeytinin sıcaklığının artması dolayısıyla yağda olumsuz tatlar oluşmasının önüne geçilir.
Olgun hasat zeytinine göre daha az ama daha kaliteli zeytinyağı elde edilir. Tadı meyvemsi, aroması baskın ve kokusu tazedir. Bolca klorofil içerdiği için ışık görmemesi şartıyla elde edilen yağ daha uzun süre dayanır. Antioksidan özelliği en üst seviyededir.
27 °C altında en az su ilavesi ile 2 fazlı sistemlerde soğuk sıkım (cold press) yöntemiyle elde edilen zeytinyağlarımız bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur.
Üretilen tüm zeytinyağlarımızın ön analizi fabrikamızda yapılarak çelik krom tanklarda muhafaza edilir. Ürünlerimiz;
• Sızma Zeytinyağı
• Natürel Yemeklik Zeytinyağı
• Soğuk Sıkım Zeytinyağı
• Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağıdır.

bottom of page